Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Menu
CNS photo/Paul Haring

Maciej Zięba OP

Maciej Zięba - dominikanin, Prowincjał Polskiej Prowincji Dominikanów w latach 1998-2006. Urodził się 6 września 1954 we Wrocławiu. Święcenia kapłańskie przyjął 9 maja 1987. Z wykształcenia fizyk, teolog i filozof. Wieloletni wykładowca należącego do Uniwersytetu Jana Pawła II Kolegium Filozoficzno-Teologicznego O.O. Dominikanów, jak również Wydziału Prawa Uniwersytetu Adama Mickiewicza i Akademii Ekonomicznej w Poznaniu. Członek Rady Patronackiej Wyższej Szkoły Europejskiej im. ks. Józefa Tischnera w Krakowie.

Od młodych lat, jeszcze przed wstąpieniem do zakonu dominikanów, związany z opozycją demokratyczną, członek zarządu, potem wiceprezes Klubu Inteligencji Katolickiej we Wrocławie, ekspert regionu Dolny Śląsk NSZZ „Solidarność”, doradca Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego (następnie Założycielskiego) NSZZ Solidarność we Wrocławiu. Współpracownik podziemnej Solidarności. Za działalność w opozycji demokratycznej odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Równocześnie z działalnością opozycyjną związany ze światem dziennikarskim: redaktor naczelny biuletynu Solidarność Dolnośląska ,dziennikarz Tygodnika Solidarność, dyrektor dominikańskiego wydawnictwa W drodze. W roku 1995 założył i został dyrektorem Instytutu Tertio Millennio w Krakowie. Organizator i dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku. Współzałożyciel Ośrodka Myśli Politycznej w Krakowie. Członek Rady Programowej Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie.

W 1999 członek Synodu Biskupów Europy. W latach 2003-2013 konsultor Papieskiej Rady Iustitia et Pax. Autor kilkunastu książek (ostatnia Ale nam się wydarzyło! O papieżu i Polsce, Kościele i Świecie, wydana przez wydawnictwo W drodze w 2013) i licznych artykułów.

Organizator

  • Instytut Przywództwa
  • Rynek Podgórski 2
    30-518 Kraków

  • Adres korespondencyjny:
  • ul. Lubelska 5/1
    31-147 Kraków
    +48 12 633 10 41

Partnerzy